17 czerwca 2019 18:37 | Aktualności

Projekt edukacyjny - Przedsiębiorcze dzieci

W roku szkolnym 2018/2019 grupa 4-latków realizowała projekt edukacyjny „Przedsiębiorcze dzieci” polegający na wprowadzeniu do edukacji dzieci w wieku przedszkolnym elementów edukacji ekonomicznej i przedsiębiorczości. Dzieci nabywały wiedzę i kształtowały kompetencje przedsiębiorcze oraz przeprowadzały własne działania przedsiębiorcze. Dzięki projektowi dzieci uzyskały wiedzę o procesach ekonomicznych, takich jak kupowanie, formy płacenia, oszczędzanie, a także zaczęły świadomie i rozważnie uczestniczyć w tych procesach. Podczas zajęć wzmacniały również kompetencje matematyczne, językowe i społeczne.

Zajęcia rozpoczęły się od tematów znanych, bliskich dzieciom - sklep i zabawa
w robienie zakupów, przygotowanie listy zakupów, porównywanie cen. Następne zadanie było nieco trudniejsze, polegało bowiem na szukaniu sposobu na zarobienie pieniędzy na zakupy oraz na zbieraniu funduszy. W tym celu został zorganizowany kiermasz świąteczny, podczas którego dzieci sprzedawały własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne. Wspólne wyjście do sklepu, samodzielne zakupy i przygotowanie ulubionego przepisu, to zwieńczenie działań zarabiania na sukces.

Kolejnym etapem było poznawanie zasad funkcjonowania instytucji finansowych
i przedsiębiorczych: banku, przedsiębiorstw lokalnych, urzędu gminy i sołectwa. Osoby pracujące w tych instytucjach stały się dla dzieci ekspertami od pieniędzy, a także doradcami w dziecięcych działaniach przedsiębiorczych. Innymi zagadnieniami, o których rozmawiały z ekspertami były: pożyczanie, oszczędzanie, podatek, reklama. Dzieci wraz z opiekunem - panią Agnieszką Susik odwiedziły: Powiatowy Bank Spółdzielczy z filią w Żelechlinku, Gminną Bibliotekę Publiczną, Urząd Gminy oraz gościły w przedszkolu lokalnych przedsiębiorców: panią Renatę Nowicką  - właścicielkę pasieki i sołtysa miejscowości Żelechlinek - pana Jana Sowika.

Ostatni etap projektu miał przynieść odpowiedź na pytanie „Co dzieci chcą zmienić w szkole?”. Przedszkolaczki zgodnie stwierdziły, że na ich placu zabaw brakuje ławki. Kolejnym działaniem jakie podjęły było zebranie funduszy na jej wykonanie. W tym celu dzieci wraz z opiekunem grupy udały się z wizytą do pani Dyrektor, a także spotkały się z Przewodniczącą Rady Rodziców - panią Justyną Pecyną. Przewodnicząca Rady Rodziców z chęcią udzieliła im wsparcia finansowego. W zamian za ofiarowaną pomoc 4-latki zobowiązały się pomóc w sprzątaniu terenu wokół placu zabaw. Po uzyskaniu funduszy najmłodsi odwiedzili lokalnego przedsiębiorcę - pana Józefa Weneckiego, od którego kupili ławkę. Następnie ławka została w całości pomalowana przez dzieci. Znalazły się na niej kwiatki, słońce, chmury, koła, słoń oraz wiele innych pięknych malunków. Pojawił się również napis „Przedsiębiorcze dzieci”. Radość przedszkolaczków była ogromna, dumne z siebie zaprezentowały swoją pracę rodzicom.

Dzieci podczas zajęć w praktyce poznały mechanizmy dotyczące kupowania
i sprzedawania, oszczędzania, planowania wydatków, inwestowania. Zajęcia przyczyniły się do poszerzenia umiejętności społecznych, usprawniły pracę grupie, pozytywnie wpłynęły na kontakt  z osobami z najbliższego otoczenia, utrwaliły poczucie przynależności i odpowiedzialności za lokalną społeczność.

Projekt dokumentowano za pomocą notatek, zdjęć, prac dzieci oraz filmów.

Opiekun projektu: pani Agnieszka Susik.