30 września 2019 10:39 | Aktualności

Śladami Sienkiewicza...-wycieczka szkolna

27 IX 2019 r. pięćdziesięciu uczniów z Żelechlinka wyruszyło na wycieczkę śladami patrona szkoły - Henryka Sienkiewicza. Dzieci  złożyły wizytę w Oblęgorku - majątku ziemskim, który Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. W pięknie położonym pałacyku, mieści się dziś muzeum, a w nim wiernie odtworzone wnętrza z czasów, kiedy mieszkał w nich pisarz. Uczniowie zwiedzili gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza, które są wyposażone w oryginalne meble, obrazy, rzeźby i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa multimedialna, której zwiedzanie dostarczyło wielu pozytywnych emocji i niespodzianek.

Uczestnicy wycieczki zobaczyli też największe, najstarsze i najbardziej znane drzewo w Polsce, czyli dąb Bartek. Według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Legenda mówi, że żołądź, z której wyrosło to drzewo, posadził książę Mieszko i że Polska będzie istnieć tak długo, jak długo będzie żył Bartek. W cieniu Bartka wyrasta powoli mały Bartuś...

Niezwykle ekscytującym punktem wyjazdu było zwiedzanie Jaskini Raj, ponieważ dla większości dzieci był to pierwszy pobyt w prawdziwej jaskini, a ta położona w gminie Chęciny wyróżnia się wyjątkowo bogatą i różnorodną szatą naciekową. Dodatkową atrakcją były nietoperze, które chętnie zamieszkują to miejsce.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta na Świętym Krzyżu. Uczniowie obejrzeli opactwo pobenedyktyńskie z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, a także mogli podziwiać  eksponaty Muzeum Misyjnego Ojców Oblatów. Dzieci poznały bogatą, ale tragiczną historię tego miejsca. Opuszczając klasztor na Łysej Górze, uczestnicy wycieczki weszli na punkt widokowy, z którego zobaczyli gołoborze i przepiękną panoramę ziemi świętokrzyskiej.